Školní rok 2022/2023 (2)

Den Země - projektový den 21. dubna

Den Země - projektový den 21. dubnaTento projektový den měl environmentální zaměření. Žáci různých tříd plnili pod vedením svých třídních učitelů různé aktivity: někteří zpracovávali projekty o odpadech, jiní o ochraně přírody, byli na exkurzi ve sběrném místě, navštívili Národní muzeum v Praze, uklízeli v Týnci nad Labem. Na 2. stupni žáci 6.C, 9.A a 9.B zpracovávali projekty o mokřadech, ochraně přírody ve světě, klimatické změně, o bateriích, o přelidnění a o Fair tradu.

Férová snídaně - 13. května 2023

Férová snídaně   -  13. května 2023Férová snídaně proběhla na školním hřišti. Pěstitele ze zemí Afriky, Asie a Jižní Ameriky přišlo podpořit 20 lidí. Při snídani si účastníci nabízeli a ochutnávali přinesené potraviny lokální nebo fairtradové. Po snídani získali lepší představu o životě chudých pěstitelů prostřednictvím krátkého filmu Ochránci pralesa. Pro žáky byly připraveny různé FT omalovánky, hra zaměřená na FT, kvíz o FT. Akce se vydařila.
Všem účastníkům patří poděkování za jejich účast a za podporu FT.

Výsledky celoroční soutěže Recyklohraní za školní rok 2022/2023

Výsledky celoroční soutěže Recyklohraní za školní rok 2022/2023Podle výsledkové listiny se do této soutěže zapojilo 1 700 škol z celé České republiky. Dne 15.května byla celoroční soutěž ukončena s těmito výsledky pro naši školu: v rámci Středočeského kraje jsme se umístili na 1. místě a v rámci celé ČR na 9. místě. Za 9. místo v ČR naše škola obdržela finanční příspěvek 6 000Kč na nákup odměn pro úspěšné žáky. Splnili jsme všechny stanovené úkoly, hodiny z Ekoabecedy, stanovili jsme si celoroční cíl zaměřený na vodu, který jsme průběžně plnili. Rovněž jsme se účastnili akce Ukliďme Česko a bylo napsáno několik článků do Týneckého zpravodaje o různých aktivitách, které jsme v rámci Recyklohraní dělali.

Hospodářsky významné rostliny a fairtrade

Hospodářsky významné rostliny a fairtradePro žáky 5. ročníku byl připraven program o hospodářsky významných rostlinách. Členové kroužku je seznámili s obilninami, luštěninami, okopaninou, olejninanami, ovocem, zeleninou, s plodinami pro výrobu látek a pro výrobu nápojů. Využívali prezentaci s obrázky. Upozornili je, že některé plodiny jsou pěstovány v rámci fairtrade. Vysvětlili jim, co to je fairtrade, jak a komu pomáhá, které plodiny jsou pěstovány, co je fairtradový příplatek a jak je využíván. Viděli i krátký film o fairtradu. Bylo jim připomenuto, že 12. červen je Den boje proti dětské práci. Pro žáky 5. ročníku byla připravena soutěž - žáci řešili křížovku o hospodářsky významných rostlinách a o fairtradu. A kdo byli nejlepší řešitelé? 1. místo obsadil Stanislav Moravec (26b),
2.m Jan Ošmera  (22b) a 3.m  obsadili 3 žáci - Zuzana Robovská, Kristýna Borovičková, Emma Rozlivková  (21b). Pro úspěšné řešitele byly připraveny diplomy, čokoládová tyčinka s logem FT a drobná odměna.