Školní rok 2018/2019

Dějepisný seminář 7.A+ 7.B - Legiovlak-říjen

Většinu říjnových hodin dějepisného semináře jsme věnovali připomenutí kulatého výročí vzniku Československa. Teoretická příprava ve školních lavicích byla završena návštěvou poděbradského nádraží, kde byla přistavena replika vlaku československých legionářů v Rusku. Díky projetu „Legiovlak“ jsme se tedy mohli přenést o 100 let zpět a přiblížit si význam československých vojenských jednotek pro vznik samostatné republiky. Po celou prohlídku nás vedl voják v uniformě ruského legionáře. Nejprve jsme viděli krátký dokument s dobovými záběry a pak jsme procházeli jednotlivé vagony vlaku. Mohli jsme si potěžkat zbraně, prohlédnout ubytovací, nemocniční, poštovní či štábní vůz. Na závěr prohlídky nám byla představena internetová databáze našich legionářů, kterou určitě ještě využijeme při školní práci v semináři.

Oslavy 100 let od vzniku ČSR - říjen

K výročí sta let od vzniku Československé republiky sestavila Základní škola Týnec nad Labem zajímavý program. Jako první měli slovo zástupci devátých tříd, kteří seznámili své mladší spolužáky s historickou událostí před sto lety. Přehled o historii doplnili i o přednes básní, vztahujících se k tomuto období. Nakonec rozhlasem a celou školou zazněla, za pozoru všech žáků a učitelů, státní hymna. O velké přestávce se za školním hřištěm sešli zástupci školního parlamentu, žáci prvního stupně a učitelé a zde zasadili symbol České republiky lípu. Prvňáčci měli tu čest, že mohli vlastními lopatkami a konvičkami přihodit hlínu a zalít naši lípu.

Naučný program - smysly zvířat - 14.11.

Žáci 1. - 3. třídy se ve středu 14. 11. zúčastnili naučného programu se živými zvířaty Obory Žleby. Obora Žleby je zároveň záchrannou stanicí, dvoučlenný tým pracovníků přednášel žákům, jak se zachovat při nálezu zraněného divokého zvířete. Děti měly možnost vidět zvířata, jako jsou ježci a sova pálená. Mohly si pohladit některá zvířata a zjistit, jaké mají a nemají smysly. Dětem se přednáška i zvířata moc líbily.

Green life - 20.11.

Dne 20. 11. 2018 nás opět navštívila organizace Green Life. Tentokrát nás seznámili s projektem Blue Life, který se zabývá ochranou oceánů. Cílem projektu Blue Life je čištění pláží a podmořského světa od naplavených plastových odpadků. Také byla zmíněna operace Sloni, která je stále v řešení. Dozvěděli jsme se, jak dopadla operace Tygr, která se nakonec vyřešila s majitelem zakousnuté krávy zaplacením odškodného. Měli jsme možnost zhlédnout záběry z fotopastí. Nyní se přesouvají na území ČR a SK kvůli ochraně medvědů.

Jak na naší škole slavíme Mikuláše

Mnoho z vás ví, že 5. prosince chodí po České republice Mikuláš s čertem a andělem. Tento rok tato známá trojice zavítala i do naší školy v provedení žáků 9.A. Ti si připravili zhruba 20ti minutové pásmo, kde žákům prvního stupně představovali prosincové tradice. Jako první se představil svatý Martin, o kterém se žáci dozvěděli, že přináší první sníh a zimu. Následovaly svatá Barborka a svatá Lucie. Vysvětloval se význam adventních nedělí, co jednotlivé svíčky na adventním věnci znamenají. Na tyto tradice navazovala scénka rodinné večeře, kde nám postupně odhalovali tradiční zvyky, které se dělají na Štědrý den. Pouštění lodiček, krájení jablíčka a házení střevíčkem. Také žákům vysvětlili, proč na štědrovečerním stole máme kapra a bramborový salát. Pak nás přišli navštívit Tři králové. Zazpívali koledu, představili se nám, vysvětlili význam svých jmen a pověděli, jaké dary přinesli Ježíškovi. Na závěr děti navštívil Mikuláš s čerty a anděly. Děti jim zazpívaly koledy a potom za to dostaly sladkosti. Zlobivé děti čerti umazali uhlím. Akce se podle všeho dětem moc líbila.

Dějepisná exkurze do Památníku Terezín - únor 2019

Dne 19. 2. 2019 navštívili žáci 9. ročníku Terezín. Čekal tam na ně náročný celodenní program. Po příjezdu navštívili Muzeum ghetta, pak prošli celou Velkou pevnost, kde bylo za druhé světové války zřízeno ghetto pro židovské obyvatelstvo. Navštívili tajnou modlitebnu, rekonstruované ubikace, obřadní síň, márnici a kolumbárium, židovský hřbitov a krematorium.
Odpoledne pracovníci Památníku pro naše žáky připravili interaktivní lekci. Následovala návštěva Malé pevnosti, kde za druhé světové války gestapo věznilo za strašlivých podmínek mnoho odpůrců nacismu. Mlhavé počasí, silné téma a místo, kterým prošly dějiny, to vše přispělo k tomu, že si všichni odvezli z terezínské exkurze hluboký zážitek i poučení.