logotyp

Školní rok 2018/2019

Dějepisný seminář 7.A+ 7.B - Legiovlak-říjen

Dějepisný seminář 7.A+ 7.B - Legiovlak-říjen

Většinu říjnových hodin dějepisného semináře jsme věnovali připomenutí kulatého výročí vzniku Československa. Teoretická příprava ve školních lavicích byla završena návštěvou poděbradského nádraží, kde byla přistavena replika vlaku československých legionářů v Rusku. Díky projetu „Legiovlak“ jsme se tedy mohli přenést o 100 let zpět a přiblížit si význam československých vojenských jednotek pro vznik samostatné republiky. Po celou prohlídku nás vedl voják v uniformě ruského legionáře. Nejprve jsme viděli krátký dokument s dobovými záběry a pak jsme procházeli jednotlivé vagony vlaku. Mohli jsme si potěžkat zbraně, prohlédnout ubytovací, nemocniční, poštovní či štábní vůz. Na závěr prohlídky nám byla představena internetová databáze našich legionářů, kterou určitě ještě využijeme při školní práci v semináři. 

Oslavy 100 let od vzniku ČSR - říjen

Oslavy 100 let od vzniku ČSR - říjen
K výročí sta let od vzniku Československé republiky sestavila Základní škola Týnec nad Labem zajímavý program. Jako první měli slovo zástupci devátých tříd, kteří seznámili své mladší spolužáky s historickou událostí před sto lety. Přehled o historii doplnili i o přednes básní, vztahujících se k tomuto období. Nakonec rozhlasem a celou školou zazněla, za pozoru všech žáků a učitelů, státní hymna. O velké přestávce se za školním hřištěm sešli zástupci školního parlamentu, žáci prvního stupně a učitelé a zde zasadili symbol České republiky lípu. Prvňáčci měli tu čest, že mohli vlastními lopatkami a konvičkami přihodit hlínu a zalít naši lípu.

Naučný program - smysly zvířat - 14.11.

Naučný program - smysly zvířat - 14.11.
Žáci 1. - 3. třídy se ve středu 14. 11. zúčastnili naučného programu se živými zvířaty Obory Žleby. Obora Žleby je zároveň záchrannou stanicí, dvoučlenný tým pracovníků přednášel žákům, jak se zachovat při nálezu zraněného divokého zvířete. Děti měly možnost vidět zvířata, jako jsou ježci a sova pálená. Mohly si pohladit některá zvířata a zjistit, jaké mají a nemají smysly. Dětem se přednáška i zvířata moc líbily.

Green life - 20.11.

Green life - 20.11.
Dne 20. 11. 2018 nás opět navštívila organizace Green Life. Tentokrát nás seznámili s projektem Blue Life, který se zabývá ochranou oceánů. Cílem projektu Blue Life je čištění pláží a podmořského světa od naplavených plastových odpadků. Také byla zmíněna operace Sloni, která je stále v řešení. Dozvěděli jsme se, jak dopadla operace Tygr, která se nakonec vyřešila s majitelem zakousnuté krávy zaplacením odškodného. Měli jsme možnost zhlédnout záběry z fotopastí. Nyní se přesouvají na území ČR a SK kvůli ochraně medvědů.

Jak na naší škole slavíme Mikuláše

Jak na naší škole slavíme Mikuláše
Mnoho z vás ví, že 5. prosince chodí po České republice Mikuláš s čertem a andělem. Tento rok tato známá trojice zavítala i do naší školy v provedení žáků 9.A. Ti si připravili zhruba 20ti minutové pásmo, kde žákům prvního stupně představovali prosincové tradice. Jako první se představil svatý Martin, o kterém se žáci dozvěděli, že přináší první sníh a zimu. Následovaly svatá Barborka a svatá Lucie. Vysvětloval se význam adventních nedělí, co jednotlivé svíčky na adventním věnci znamenají. Na tyto tradice navazovala scénka rodinné večeře, kde nám postupně odhalovali tradiční zvyky, které se dělají na Štědrý den. Pouštění lodiček, krájení jablíčka a házení střevíčkem. Také žákům vysvětlili, proč na štědrovečerním stole máme kapra a bramborový salát. Pak nás přišli navštívit Tři králové. Zazpívali koledu, představili se nám, vysvětlili význam svých jmen a pověděli, jaké dary přinesli Ježíškovi. Na závěr děti navštívil Mikuláš s čerty a anděly. Děti jim zazpívaly koledy a potom za to dostaly sladkosti. Zlobivé děti čerti umazali uhlím. Akce se podle všeho dětem moc líbila.

Dějepisná exkurze do Památníku Terezín - únor 2019

Dějepisná exkurze do Památníku Terezín - únor 2019
Dne 19. 2. 2019 navštívili žáci 9. ročníku Terezín. Čekal tam na ně náročný celodenní program. Po příjezdu navštívili Muzeum ghetta, pak prošli celou Velkou pevnost, kde bylo za druhé světové války zřízeno ghetto pro židovské obyvatelstvo. Navštívili tajnou modlitebnu, rekonstruované ubikace, obřadní síň, márnici a kolumbárium, židovský hřbitov a krematorium.
Odpoledne pracovníci Památníku pro naše žáky připravili interaktivní lekci. Následovala návštěva Malé pevnosti, kde za druhé světové války gestapo věznilo za strašlivých podmínek mnoho odpůrců nacismu. Mlhavé počasí, silné téma a místo, kterým prošly dějiny, to vše přispělo k tomu, že si všichni odvezli z terezínské exkurze hluboký zážitek i poučení.

 

Kolínský archiv - 26.3.2019

Kolínský archiv - 26.3.2019
V rámci dějepisného semináře jsme navštívili dne 26.3. Státní okresní archiv v Kolíně. Po příjezdu nás přivítal průvodce archivu. Všichni jsme se podepsali do knihy návštěv. Archivář nás seznámil se zdejším archivem, pojmem archiválie, což jsou písemné dokumenty. Všechny tyto dokumenty se ukládají do depozitáře(sklad). Nachází se zde také místnost s názvem BADATELNA, která slouží k studování dokumentů. Byli jsme seznámeni s různými listinami a pečetěmi z různých století. Exkurze byla velmi zajímavá a poučná. Všem vřele doporučuji tento archiv navštívit. 

Přednáška o kyberšikaně- 2.4.2019

Přednáška o kyberšikaně- 2.4.2019
Dne 2.4.2019 se celý 2. stupeň zúčastnil přednášky o šikaně a kyberšikaně. Přednášku vedl plukovník Mgr. Josef Lottes. Žáci se dozvěděli o kriminalitě nezletilých a mladistvých. Řekl nám, jak se máme chovat, abychom nebyli oběťmi výslechu policie. Plukovník nám vyprávěl různé případy, spojené s kriminalitou mladistvých, které vyšetřoval společně s policií. Bylo nám řečeno, abychom byli opatrní mimo domov i na internetu. Kdybychom se náhodou dostali do nebezpečné situace, tak víme, jak se ubránit. Přednáška se nám líbila, byla zajímavá a přiučili jsme se něco nového. 

IQ Landia 5.A a 5.B - 4.4.2019

IQ Landia 5.A a 5.B - 4.4.2019Ve čtvrtek 4.4. 2019 se obě třídy naší základní školy vydaly na výlet do IQ Landie v Liberci. Na místo dorazily přibližně za dvě hodiny. Ve skupinkách si žáci prohlíželi různé výstavy jako například Lidské tělo, Přírodní živly, Vesmír a mnoho dalších zajímavých expozic, které IQ Landie nabízí. Mimo jiné se také zúčastnili vědecké show, ve které bylo dětem zblízka a názorně předvedeno několik pokusů.

Švédsko - 17.5.- 21.5. 2019

Švédsko - 17.5.- 21.5. 2019

 Dne 17.5.2019 jsme my, deváťáci, osmáci a pár sedmáků s panem ředitelem Radoušem, paní učitelkou Filipovou, paní učitelkou Radoušovou a panem zástupcem Charvátem odjeli autobusem z týneckého náměstí na švédský ostrov Öland. Z Německa jsme jeli z Rostocku trajektem do Dánska. Cesta trajektem trvala 2 hodiny. Poté z Dánska 20 minut trajektem do Švédska. Cesta trvala asi 21 hodin. V 8 ráno jsme dorazili do kempu, vybalili jsme si věci, šli jsme na oběd a poté měli volný program, hodně lidí dospávalo cestu. Odpoledne jsme šli na procházku kolem pobřeží. Druhý den jsme objevovali jižní část ostrova. Navštívili jsme hrad Borgholm, který jsme kvůli mlze skoro neviděli. Poté jsme jeli na step Alvaret. Poznávali jsme zajímavou přírodu. Na závěr výletu nás čekala prohlídka majáku Dlouhý Jan. Třetí den jsme byli na návštěvě švédské školy nedaleko města Kalmar. S místními žáky jsme odehráli florbalový zápas, který jsme vyhráli. Ze školy jsme se autobusem přesunuli do města Kalmar. Paní průvodkyně nás seznámila s historií Švédka. Čtvrtý den jsme jeli na sever ostrova a šli na procházku do „lesa skřítků“ a na maják Dlouhý Erik. Všude ve Švédsku je spousta mlýnů, buď německého, nebo holandského typu. Hodně z nich jsme i navštívili. V našem kempu jsme měli možnost vykoupat se v moři, jít do sauny, hrát minigolf nebo skákat na trampolíně. Na zpáteční jsme navštívili Kodaň. Během dvouhodinové prohlídky v Kodani jsme měli možnost vidět známou sošku Malé mořské víly. Celý výlet do Švédska se všem moc líbil a jsme rádi, že jsme měli tu možnost se tam podívat.

Rychlý kontakt

Základní škola Týnec nad Labem

obrázek
Komenského nám. 85
281 26
Týnec nad Labem

TELEFONNÍ ČÍSLA
Ředitelna: 604 373 195
Ekonomka: 734 892 062
Jídelna: 739 035 190
Družina: 739 030 275
Budova 2. st. horní patro: 739 034 178
Budova 2. st. prostřední patro: 739 054 934

E-MAIL:
Ředitelna: zstynecnl@volny.cz
Jídelna: sjtnl@volny.cz

IČO:
70875987

Číslo účtu:
168279455/0300
329192052/0300 (pouze pro platby obědů a svačin)

NOVINKY

Organizace školního roku 2023/2024

Kliknutím se zobrazí soubor ve formátu pdf.

Školní družina

obrázek
Souhrnné informace ze školní družiny pro rok 2023/2024

SPORTOVNÍ HALA

obrázek
Ve sportovní hale a na multifunkčním hřišti je možné provozovat tyto sporty: tenis, fotbal, florbal, házená, volejbal, basketbal, badminton a příbuzné sporty.
Základní škola Týnec nad Labem
Komenského nám. 85
281 26
Týnec nad Labem
Ředitelna: zstynecnl@volny.cz
Jídelna: sjtnl@volny.cz
Ředitelna: 604 373 195
Ekonomka: 734 892 062
Jídelna: 739 035 190
Družina: 739 030 275
Budova 2. st. horní patro: 739 034 178
Budova 2. st. prostřední patro: 739 054 934
Prohlášení o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací ve formátu pdf se otevře v novém okně.
Používání cookies
Základní škola Týnec nad Labem

Created by © 2013 - 2024 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy